top of page

Naujausios technologijos, skirtos jūros ir pakrančių stebėjimui, išplečia kontrabandos aptikimo ir stebėjimo galimybes

2023-02-08

Sausio 31 – vasario 1 dienomis Kuršių Nerijoje įvyko tarptautinio projekto PROMENADE bandymai, kurių metu pristatytos naujausios technologijos, skirtos jūros ir pakrančių stebėjimo tobulinimui ir palengvinančios apsikeitimą duomenimis tarp sienos apsaugos tarnybų bei kitų institucijų, tokių kaip policija ar uosto tarnybos.


„Baltic Trial“ bandymuose dalyvavo atstovai iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT), Lietuvos Karinių jūrų pajėgų, Žuvininkystės tarnybos, Lietuvos transporto saugos administracijos, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos ir laivų atpažinimo bei geografinės vietos nustatymo algoritmus kurianti tyrėjų komanda iš Baltijos pažangių technologijų instituto (BPTI). Renginyje taip pat dalyvavo užsienio partnerių atstovai iš Frontex, Saugumo studijų centro  (KEMEA) ir TRANSCRIME kompanijos. Dvi dienas trukusio susitikimo metu siekta pademonstruoti, kaip PROMENADE projekto partnerių sukurtos sistemos gali padėti pareigūnams užfiksuoti kontrabandos perdavimą tarp laivų.


Projekto PROMENADE metu kuriami automatinio duomenų apdorojimo algoritmai padeda operatoriams, stebintiems veiklą jūroje, fiksuoti įtartiną elgesį iš informacijos, surenkamos tokiais sensoriais kaip AIS imtuvai, radarai, stebėjimo kameros, palydovai. Šie algoritmai lygina informaciją iš kelių sensorių, atpažįsta laivus ir perspėja operatorių dėl rastų neatitikimų.


BPTI kuriamos dirbtiniu intelektu paremtos sistemos aptinka bei geolokuoja laivus, pasitelkdamos informaciją, gaunamą iš palydovinių nuotraukų, bepiločių orlaivių, pakrantės apžvalgos kamerų ir laivų automatinės identifikacijos sistemos (AIS) žinučių anomalijų.


Bandymai Baltijos jūroje suteikė vertingos patirties ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams, turėjusiems galimybę susipažinti, kaip įdiegus šią sistemą, išsiplečia kontrabandos aptikimo ir stebėjimo galimybės.


Kaip pastebi VSAT Tarptautinio bendradarbiavimo valdybos Dvišalio bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasis specialistas, koordinuojantis PROMENADE projekto bandymus Lietuvoje Laurynas Okockis, PROMENADE projekto metu kuriamos sistemos į vieną visumą sujungia technologijų visumą, ženkliai palengvina ir optimizuoja tarnybų darbą, kuris reikalauja ypatingo kruopštumo ir detalios analizės stebint kasdieninę saugumo situaciją.


Projektą PROMENADE nuo 2021 m. įgyvendina 16 partnerių konsorciumas iš 7 Europos valstybių. Lietuvos atstovai projekte – Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie LR VRM ir Baltijos pažangių technologijų institutas. Projekto įgyvendinimas finansuojamas „Horizon 2020“ programos lėšomis.

bottom of page