top of page

D. Palavenis: Ar ne laikas kvestionuoti Lietuvos poziciją ofsetų klausimu ginkluotės įsigijimo srityje?

2021-09-21

2016 m. buvo priimtas sprendimas įsigyti pėstininkų kovos mašinas „Boxer“. Jas įsigyjant nebuvo naudojamas ofseto būdas, kuris leidžia dalį išlaidų susigrąžinti į valstybės biudžetą ir sustiprinti nacionalinės pramonės kompetencijas. Kitos šalys, pvz., Danijos Karalystė, tuomet ir dabar toliau sėkmingai išnaudoja ofsetus stiprinant savo gynybos pramonės strategines kompetencijas. Tikėtina, kad Lietuvos sprendimų priėmėjai, susipažinę su Danijos bei kitų šalių patirtimi ofsetų įgyvendinimo ginkluotės įsigijimo srityje, ateityje peržiūrės savo neigiamą poziciją jų atžvilgiu.


BPTI jaunesniojo mokslo darbuotojo Donato palavenio teigimu, naujų gairių išleidimas greičiausiai vers kitas ES valstybes persvarstyti savo požiūrį į pramoninio bendradarbiavimo opciją vykdant tolimesnius ginkluotės įsigijimus. Nėra vienareikšmio atsakymo, ar valstybei verta siekti pramoninio bendradarbiavimo įsigyjant ginkluotę, tačiau sprendimų priėmėjai kartu su verslo ir mokslo institucijomis bei kitais suinteresuotais subjektais turėtų apsvarstyti šią opciją ateityje įsigyjant ginkluotę.

Pasiruošti nacionalinei diskusijai šiuo klausimu reikia laiko ir iniciatyvos, kuri, manytina, turėtų kilti iš KAM, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM), gynybos pramonės asociacijų, kurių Lietuvoje yra net dvi, kitų institucijų arba tiesiog iš iniciatyvių piliečių.


Visą straipsnį skaitykite vz.lt portale >>

bottom of page