top of page

BPTI tiria, kaip pritaikyti dirbtinį intelektą skaitmeninant 3D kultūros paveldo objektus

2021-06-10

Nors daugiausiai dirbame su saugumo ir gynybos projektais, tobulindami aukštadažnės elektronikos bei dirbtinio intelekto (DI) technologijas, tačiau mokslo naujoves gebame pritaikyti ir kitose srityse. Šįkart – kultūroje. Bendradarbiaudami su įvairiais Lietuvos muziejais, atliekame tyrimą apie DI pritaikymą skaitmeninant 3D kultūros paveldo objektus. Tyrime apžvelgsime geriausią 3D skenavimo įrangą ir pasiūlysime, kaip naudojant DI būtų galima išgauti kokybiškesnius kultūros paveldo objektų atvaizdus. Tikslesnė ir spartesnė kultūros paveldo 3D skaitmenizacija leistų sukauptas kultūros vertybes plačiau atverti visuomenei ir ekspertams.


Standartiniai metodai bei įranga šiuo metu nėra tinkama veidrodinių arba permatomų paviršių skenavimui, kai reikia atkurti ne tik objekto geometriją, bet ir jo paviršiaus tekstūrą arba optines savybes (pvz. nuo kampo priklausanti spalva atsirandanti dėl interferencijos reiškinių vabalo paviršiaus mikrostruktūroje). Vis dėlto DI algoritmai gali būti taikomi 3D objekto atkūrimo procese bei praversti šalinant nereikalingą triukšmą 3D taškų masyvuose. Šiuo metu atliekame skenavimo bandymus su paprastais objektais, pasižyminčiais  šviesą atspindinčiais paviršiais, ir tikimės, kad jau netrukus galėsime geriausius sprendimus išbadyti ir su tikrais kultūros paveldo objektais.


Galimybių studiją ,,Dirbtinio intelekto panaudojimo galimybės 3D skenavimo procesams optimizuoti” finansuoja Lietuvos mokslo taryba.

bottom of page