top of page

Andrius Bivainis. Ryškėjančios karo pamokos

2022-10-07

Karas Ukrainoje vyksta jau septynis mėnesius. Tai, su kokiu atsargumu buvo vertinama eskalacijos galimybė pirmaisiais karo mėnesiais, atrodo niekis lyginant su dabar viešojoje erdvėje vis kylančia plataus masto konflikto retorika.


Retorika dar labiau sustiprėjo Rusijai paskelbus apie keturių Ukrainos regionų aneksavimą. Be to, Kremliui paskelbus apie „dalinę“ mobilizaciją ir dar kartą parodžius branduolinio karo kortą, daugumos dėmesys nukrypo į augančios grėsmės bei pajėgų telkimo temas.


Norisi priminti, kad vertinant Kremliaus žingsnius būtina pasitelkti kritinį mastymą. Verta prisiminti, kad šis Rusijos sukeltas karas skatina daugelį Vakarų sąjungininkų naujai vertinti Rusijos agresijos galimybes, skatina ieškoti racionalaus paaiškinimo apie agresoriaus kampanijos sumanymą. Kremliui tokie vertinimai daugeliu atvejų nėra palankūs. Pastarųjų mėnesių taktinių veiksmų šiame kare analizė rodo, kad okupacinės pajėgos nėra veiksmingos. Todėl branduolinio ginklo minėjimas tampa savitiksle informacinės kampanijos priemone.


Šio karo eiga jau paskatino dalį Vakarų kariuomenių bendradarbiauti su Ukraina, ruošti naujausias per karo veiksmus išmoktas pamokas. Tai, kad tokių pamokų apstu, liudija taktinių veiksmų tendencijos įvairiuose operacinių veiksmų rajonuose ilgoje fronto linijoje. Siekiant atlikti pasipriešinimo Rusijos pajėgoms pamokas, galima identifikuoti nemažai svarbių temų: žvalgybos pajėgumų panaudojimą, toliašaudės artilerijos galimybes ir pranašumo veiksnius, taktinius veiksmus miestuose. Karo pamokų nagrinėjimas padės suprasti Kremliaus karo mašinos veikimo kompleksiškumą bei pasirengti tai atremti.


Šiame komentare detaliau aptariamos Ukrainos pajėgų vykdomų operacijų taktinės tendencijos. Dėmesys telkiamas į du bene svarbiausius šiuo metu frontus: išvystytą kontrpuolimą Charkivo srityje bei veiksmus į vakarus nuo Chersono. Tai dvi fronto vietos, kuriose Rusijos pajėgos yra priverstos gintis. Karo veiksmų sėkmės ir nesėkmės priklauso nuo daugelio kompleksiškų veiksnių. Pažintį su jais pradėkime nuo to, kaip suprantami ir vertinami karo Ukrainoje veiksmai.


Skaitykite daugiau portale LRT.lt

bottom of page